Grybo sapnas

zenbudistinis romanas – fiktyvi mokslinė teorija – santykiai ir išsiskyrimai

Grybo sapnas – tai romanas apie žmones, pasiklydusius savo vidiniuose labirintuose. Visuomenės akimis sėkmingus gyvenimus susikūrusios trisdešimt penkerių moterys Upė ir Ina bei norvegas restorano šefas Karlas iš tiesų gyvena savo proto kalėjimuose. Jiems kažko trūksta, bet net patys nežino ko. Kiekvienas savaip visą gyvenimą ieško kelio vidinio susitaikymo link, tačiau tik atsidūrę mistiškame vasarnamyje Pervalkos g. 31 randa sprendimo užuominą.

Tris romano dalis, kurių veiksmas vyksta 2051 ir 2025 metais, sieja niujorkietis mokslininkas Dastinas Karteris ir jo kelias į pripažinimo olimpą. Kažkada Nidoje sutikta lietuvė Ina jį įkvėpė vystyti teoriją, įrodančią, jog žmogus yra simbiotinė būtybė tarp grybo ir žinduolio. Būtent grybas mus lengvai svaigina sukurdamas ego iliuziją ir skatindamas siekti, ieškoti, nesitenkinti dabartimi. Anot Karterio, mes visi iš prigimties esame iracionalūs ir gyvename savo grybo sapne. Šis romanas yra autorės septynerių metų studija apie žmogaus sąmonės paradoksalumą.

___

Gabijos Grušaitės Stasys Šaltoka (2017) LAPE pradėjo grožinės literatūros kryptį, vėliau perleidome Neišsipildymą (2020), išleidome pasaką apie gerą gyvenimą Grožis ir Heizelis (2023). Grybo sapno rankraščio laukėme septynerius metus, kol autorė jį kūrė ir brandino. Tai neabejotinai vienas įdomiausių ir kompleksiškiausių tekstų šiandieninėje lietuvių literatūroje. Grybo sapne susipina daugybė temų, nuo utopinės (distopinės?) aplinkosaugos, paveldosaugos, mokslo ateities iki kulinarijos ir enologijos. Iš pažiūros tolimos temos romane tampa būdu tyrinėti efemeriškos žmogaus tapatybės ir būties paradoksalumą.

— Ū. A.

METRIKA

Redaktorė Ūla Ambrasaitė
korektorė Rozita Znamenskaitė
dizainerė Aurelija Slapšytė
maketavo Eglė Jurkūnaitė
projekto vadovė Jonė Juchnevičiūtė
leidyklos redaktorė Ūla Ambrasaitė

ISBN 978-609-8198-75-1
384 psl., 126x196x2ų mm, 0,3 kg
kietas įrišimas

Visos knygos